Systemy nawadniania

Świadczymy kompleksowe usługi związane z nawadnianiem ogrodów i terenów zielonych we Wrocławiu i okolicach:

  • projektujemy automatyczne systemy nawadniania i doradzamy klientom przy wyborze najlepszych dla nich rozwiązań
  • zakładamy systemy nawadniające
  • serwisujemy instalacje nawadniające
  • konserwujemy systemy nawadniania przed zimą i uruchamiamy je przed rozpoczęciem nowego sezonu
  • szkolimy klientów w obsłudze ich systemu nawadniania

Jeśli mają Państwo dość żmudnego ręcznego podlewania ogrodu, a zależy Wam na soczystej zieleni trawnika i pięknym, zadbanym ogrodzie, zapraszamy do kontaktu: tel. 607 497 347, e-mail: biuro@zielona-pomarancza.pl. Nasi specjaliści dołożą starań, bu udzielić wszystkich potrzebnych informacji dotyczących automatycznych systemów nawadniania i doradzić w wyborze najlepszych rozwiązań.

Projektowanie systemów nawadniania

Instalując system nawadniania, nie wystarczy zamontować kilku zraszaczy tu i ówdzie. Dobry projekt systemu nawadniającego to 90% sukcesu. Projektując instNawadnianie roślinalację, nasi specjaliści od nawodnień biorą pod uwagę szereg czynników i parametrów. Trzeba ustalić, jakie źródło wody będzie najlepsze w danych warunkach i jakie są jego parametry (np. ciśnienie wody), biorąc pod uwagę kształt ogrodu – trawnika i rabat, dobrać tak liczbę, wielkość, rodzaj zraszaczy i ich położenie, aby nie zwiększać niepotrzebnie ich liczby (a tym samym kosztów systemu nawadniania) i uzyskać możliwie największą efektywność systemu nawadniającego. Dzieląc ogród na sekcje, nasi specjaliści biorą pod uwagę nasłonecznienie różnych jego części, nachylenie terenu, rodzaj gleby, a także uwzględniają spadki ciśnienia wynikające z odległości od źródła wody. Jak widać, projektowanie systemów nawodnienia to nie bułka z masłem. A to jeszcze nie koniec. Trzeba przemyśleć jeszcze wiele innych czynników, od bardziej oczywistych – np. w zależności od gatunku, a nawet wieku roślin mają one inne zapotrzebowanie na ilość wody i sposób podlewania, po te mniej oczywiste – jak najlepszy dobór miejsca na detektor deszczu.

Nie zawsze źródło wody z wodociągów ma odpowiednie  parametry (np. ciśnienie lub wydajność), aby system nawadniania działał efektywnie. Alternatywą dla podłączenia systemu nawadniania do wody z wodociągu jest własna studnia. Co więcej, takie rozwiązanie pozwala uniknąć kosztów wydatku wody związanych z czerpaniem jej z wodociągu. W tym zakresie mamy pozytywne doświadczenie we współpracy ze specjalistyczną firmą wiercącą studnie we Wrocławiu i okolicach Studnie – Instal – Pomp.

Montaż systemów nawadniania

Systemy nawadniania - zraszacz

Przeprowadzamy instalację systemów nawadniania zarówno na ogrodach przydomowych, jak i na terenach zieleni. Dlatego z doświadczenia wiemy, że warto, aby inwestorzy, czy właściciele domów wcześniej dokładnie zaplanowali (najlepiej w konsultacji ze specjalistami) kolejność prac na ogrodzie, bo najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście montaż systemu na wadniania na etapie budowy ogrodu, przed założeniem trawnika. Wiele osób decyduje się jednak z różnych względów na system nawodnienia po jakimś czasie od założenia ogrodu. To nie problem. Co prawda trawnik musi trochę ucierpieć, jednak z naszego doświadczenia wynika, że przy odpowiednim prowadzeniu prac szybko wraca do pierwotnego wyglądu.

Systemy nawadniania – elementy

Projektując i instalując systemy nawadniania ogrodów, bazujemy na produktach renomowanych firm (takich jak Hunter, RainBird i inne). Doświadczenie mówi nam, że nie warto stosować najtańszych zamienników, bo często ulegają awariom. Dlatego polecamy zwykle klientom produkty o lepszym stosunku jakości do ceny, aby mogli cieszyć się bezawaryjnym automatycznym nawadnianiem ogrodu, na które dajemy gwarancję.

Nawadnianie trawników i roślin na rabatach

Nawadnianie trawników różni się od nawadniania roślin na rabatach, bo – jak już wyżej wspominano – różne rośliny mają różne potrzeby. Do nawadniania trawników stosuje się zwykle zraszacze wynurzalne, rotacyjne lub statyczne. Zapewniają one trawie odpowiedni poziom wilgotności i zapobiegają jej przesuszeniu i żółknięciu. Jednak wiele roślin jednorocznych, bylin i krzewów źle znosi polewanie ich wodą , z tego względu na rabatach stosuje się zwykle tzw. linie kroplujące – niewidoczne, bo zakopane w ziemi lub przykryte ściółką. Dzięki liniom kroplującym woda kierowana jest wprost do korzeni roślin, a nie na ich liście, co więcej – zużycie wody jest dzięki temu mniejsze.

Najlepiej oczywiście instalować całość systemu nawadniającego jednocześnie, jednak dobrze wiedzieć, że jeśli klient chciałby ograniczyć wydatki na etapie budowania ogrodu, istnieje możliwość rozłożenia prac, np. założenia najpierw nawadniania zraszaczowego na trawniku, a w kolejnym sezonie montażu nawadniania kropelkowego na rabatach.

 

Zakładamy systemy nawadniania ogrodowego w następujących miejscowościach: Wrocław i okolice, Bielany Wrocławskie, Siechnice, Święta Katarzyna, Kobierzyce, Mokronos, Domasław, Krzeptów, Pietrzykowice, Smolec, Tyniec Mały, Żerniki Wrocławskie, Iwiny, Wysoka, Biestrzyków, Karwiany, Komorowice, Mirków, Kiełczów, Kiełczówek, Wróblowice, Skałka, Samotwór, Długołęka, Wilczyce, Dobrzykowice, Nadolice, Kamieniec Wrocławski, Domaszczyn, Szczodre, Radwanice, Żórawina, Biskupice Podgórne, Nowa Wieś Wrocławska, Lutynia, Wilkszyn, Psary, Krzyżanowice, Szymanów.