Systemy nawadniania – najczęściej zadawane pytania 3

On 21 sierpnia 2015 by admin

Kiedy najlepiej zakładać system nawadniania?



Montaż systemów nawadniania przeprowadzamy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nasi klienci często jednak zadają to pytanie w kontekście ustalenia najbardziej odpowiedniej kolejności wykonywania prac na nowo powstającym ogrodzie. Jeśli decydujecie się Państwo na kompleksowe usługi jednej firmy, która wykona zarówno projekt ogrodu, jak i systemu nawadniającego, a później przeprowadzi prace przy jego zakładaniu oraz montażu systemu nawadniania, problem kolejności i zgrania wszystkiego w czasie nie powinien Was martwić. Harmonogram prac zostanie ustalony przez zespół współpracujących specjalistów (w takim przypadku najlepiej, żeby projektowy etap prac został zakończony zimą. Wtedy od wczesnej wiosny może rozpocząć się jego realizacja). Jeśli jednak decydujecie się Państwo na usługi różnych firm (na przykład: inna tworzy projekt, inna buduje ogród, a jeszcze inna projektuje i zakłada system nawadniania), musicie dokładanie wszystko zaplanować w czasie, żeby nie opóźniać niepotrzebnie powstawania swojego ogrodu i nie generować dodatkowych kosztów.

Ekipa ogrodnicza we WroclawiuSpecjalista od nawodnień projektujący automatyczny system nawadniania może rozpocząć pracę dopiero, gdy gotowa jest  koncepcja i projekt wykonawczy ogrodu (wraz z planem nasadzeń). Zespół wykonujący montaż systemu nawadniania powinien przystąpić do pracy dopiero po wykonaniu podstawowych prac ziemnych na terenie przygotowywanym pod powstanie ogrodu, po ułożeniu ścieżek i podjazdów (jeśli występuje taka konieczność, warto, aby brukarze położyli tzw. przepusty – rury pod ścieżkami i podjazdami, w porozumieniu z firmą wykonującą projekt nawadnia), po wyznaczeniu kształtu trawnika i rabat oraz zamontowaniu obrzeży trawnikowych; jednak przed położeniem siatki na krety czy przystąpieniem do zakładania trawnika. Linie kroplujące na rabatach najlepiej kłaść natomiast po posadzeniu roślin. Przy planowaniu prac musicie zatem Państwo zgrać etapy projektowania ogrodu i systemu nawadniającego, a także pracę ekipy wykonującej prace ziemne, brukarzy, firmy zakładającej trawniki i rabaty oraz tej zajmującej się systemem nawadniania. Brzmi skomplikowanie, ale przy odrobinie dobrej woli i współdziałania firm świadczących dla Państwa usługi – wszystko powinno przebiec gładko.

Etap zakładania ogrodu jest najlepszym momentem na jednoczesne założenie systemu nawadniania (koszty i nakład pracy niezbędny do montażu automatycznego nawadniania są na tym etapie najmniejsze). Ale co, jeśli po zakupie domu i podliczeniu wszystkich kosztów budowy ogrodu dochodzimy do wniosku, że wydatek na system nawadniania przerasta w danym momencie nasze możliwości? Albo jeśli na etapie zakładania ogrodu nie pomyśleliśmy o tym, ale po jakimś czasie dochodzimy do wniosku, że chcielibyśmy mieć taki system na naszym ogrodzie? Nic straconego. Systemy nawadniania zakłada się również na istniejących ogrodach. I choć wymaga do wykopania rowków, którymi przebiegać będą rury z wodą, przy odpowiednim wykonywaniu prac zniszczenia murawy są niewielkie (zdejmuje się fragmenty trawnika i przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi wykopuje się wąskie rowki). Przy odpowiedniej staranności w wykonywaniu prac trawnik dość szybko dochodzi do siebie.

Jeśli macie Państwo jakiekolwiek inne pytania lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu. Jeśli natomiast chcielibyście skorzystać z naszych usług związanych z automatycznym nawadnianiem trawników i ogrodów, większą ilość informacji o naszej ofercie (projektowanie, montaż, serwisowanie i konserwacja systemów nawadniających) znajdziecie na podstronie Systemy Nawadniania. Usługi świadczymy na terenie Wrocławia i okolicznych miejscowości.